Blog
Wiele osób, nawet posiadając świetny pomysł na biznes, nie decyduje się na założenie działalności gospodarczej, obawiając się związanych z tym formalności i konieczności podejmowania trudnych decyzji. Mają one przekonanie, że prowadzenie firmy wiąże się ze żmudną pracą papierkową i wystawaniem godzinami w urzędach. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak można tego uniknąć.
Z podatkiem VAT, zwanym także „podatkiem od wartości dodanej”, mamy do czynienia na co dzień – zarówno kupując produkty w sklepach, jak i korzystając z różnego rodzaju usług. Podatek ten jest odprowadzany również przez większość przedsiębiorców. Niektórzy już od momentu rozpoczęcia działalności są zobowiązani do tego, żeby zarejestrować się jako jego podatnicy. Dotyczy to np. prawników, jubilerów, osób świadczących usługi z zakresu doradztwa podatkowego, zajmujących się sprzedażą produktów objętych podatkiem akcyzowym, częściami samochodowymi, artykułami kosmetycznymi oraz chemią domową. Konieczność odprowadzania VAT mają również te przedsiębiorstwa, których roczne obroty przewyższają kwotę 200 tysięcy złotych.
Prowadzenie firmy niesie ze sobą szereg różnych obowiązków i formalności, wśród których niezwykle istotnym jest prowadzenie księgowości. Większość firm zleca zarządzanie finansami firmy zewnętrznym podmiotom, takim jak biura rachunkowe. Rozwiązanie takie ma wiele zalet. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy do lektury!
Konieczność odprowadzania podatków do Urzędu Skarbowego dotyczy każdego, kto osiąga przychody – zarówno osób pracujących na etacie, mających własną działalność gospodarczą, jak i przedsiębiorstw czy dużych koncernów. W każdym z tych przypadków niezbędne jest prowadzenie odpowiedniego rodzaju księgowości – pełnej lub uproszczonej – w zależności od tego, czym się zajmujemy. Jeśli chcemy mieć pewność, że rozliczenia będą wykonywane prawidłowo i zgodnie z obowiązującymi przepisami, to warto powierzyć księgowość naszej firmy profesjonalistom z dobrego biura rachunkowego. W szczególności gdy jesteśmy zobligowani do prowadzenia pełnych ksiąg handlowych, a taka sytuacja ma miejsce właśnie w przypadku odprowadzania podatku CIT. Kogo dotyczy i co warto o nim wiedzieć?
Jednym z podstawowych obowiązków każdego przedsiębiorcy jest prowadzenie księgowości. Jeżeli korzystają z uproszczonego, ryczałtowego rozliczenia podatków, to muszą prowadzić ewidencję przychodu. Szczegółowe zasady zostały opisane w rozporządzeniu Ministra Finansów z 17 grudnia 2002 roku w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. W dzisiejszym wpisie skupimy się na tym, na jakich warunkach można prowadzić ewidencję przychodu.
Przepisy prawne mają do siebie to, że ulegają interpretacji. Bierze się to oczywiście z samej ich natury. Zapisy w kodeksach wyznaczają ogólne zasady postępowania i siłą rzeczy nie mogą uwzględnić wszystkich konkretnych sytuacji. W życiu codziennym mamy jednak do czynienia nie z ogółem, ale ze szczegółem. W związku z tym implementacja prawa musi być dostosowana do konkretnej okoliczności i to właśnie dlatego przepisy podlegają interpretacjom. Nie inaczej jest również w dziedzinie prawa podatkowego.
Większość przedsiębiorców potrzebuje pomocy w zakresie spraw finansów swojej firmy. Problemy związane z podatkami, rozliczeniami i płacami spędzają wielu z nim spokojny sen z powiek, właśnie dlatego istnieją biura rachunkowe. Ich misją jest pomaganie przedsiębiorcom w prowadzeniu rachunkowości, aby mogli oni poświęcić zaoszczędzony w ten sposób czas na rozwój swojej firmy i skupić się na ważniejszych dla niej sprawach.
Księgowość każdej firmy jest nierozerwalnie związana z obsługą kadrowo – płacową. Sprawy wypłat pracowników, rozliczania ich urlopów, obsługa wszelkiego typu świadczeń socjalnych oraz z zakresu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych, sporządzanie i przesyłanie deklaracji rozliczeniowych do ZUS są czasochłonne i niewielu przedsiębiorców decyduje się brać ten ciężar na własne barki.
Początkujący przedsiębiorcy często zastanawiają się, czy na początku prowadzenia działalności warto zatrudnić do obsługi księgowości profesjonalne biuro rachunkowe, czy może lepiej jest poprowadzić ją na własną rękę. To drugie rozwiązanie potencjalnie może generować pewne oszczędności, jednak w razie pomyłki, może być także przyczyną niemiłych wezwań do fiskusa, a w najgorszym wypadku – dotkliwych kar.