CIT – podatek dochodowy od osób prawnych. Podstawowe informacje
Konieczność odprowadzania podatków do Urzędu Skarbowego dotyczy każdego, kto osiąga przychody – zarówno osób pracujących na etacie, mających własną działalność gospodarczą, jak i przedsiębiorstw czy dużych koncernów. W każdym z tych przypadków niezbędne jest prowadzenie odpowiedniego rodzaju księgowości – pełnej lub uproszczonej – w zależności od tego, czym się zajmujemy. Jeśli chcemy mieć pewność, że rozliczenia będą wykonywane prawidłowo i zgodnie z obowiązującymi przepisami, to warto powierzyć księgowość naszej firmy profesjonalistom z dobrego biura rachunkowego. W szczególności gdy jesteśmy zobligowani do prowadzenia pełnych ksiąg handlowych, a taka sytuacja ma miejsce właśnie w przypadku odprowadzania podatku CIT. Kogo dotyczy i co warto o nim wiedzieć?
Kto jest zobligowany do odprowadzania podatku dochodowego od osób prawnych?
Podatek dochodowy CIT wprowadzono na podstawie ustawy z 15 lutego 1992 roku. Do jego odprowadzania są zobowiązane między innymi – spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki komandytowo-akcyjne, fundacje, stowarzyszenia, spółdzielnie, spółki jawne czy wspólnoty mieszkaniowe. W przypadku CIT opodatkowaniu podlega dochód, który został osiągnięty przez konkretne przedsiębiorstwo w minionym roku podatkowym. Ważne jest także to, że do odprowadzania pełnego podatku CIT są zobowiązane firmy, które prowadzą działalność na terenie Polski i tutaj mają swoją siedzibę. Wyróżniamy dwie stawki tego podatku – 19% oraz 9%. Niższa dotyczy tak zwanych „małych podatników”, czyli tych firm, których roczne dochody są mniejsze niż 2 miliony euro, a także nowo powstałych na rynku przedsiębiorstw. Z kolei podstawowa stawka 19% odnosi się do opodatkowania na zasadach ogólnych.
Warto wiedzieć, że nie wszystkie przedsiębiorstwa są zobligowane do oprowadzania CIT. Wśród nich znajdują się na przykład: Narodowy Fundusz Zdrowia, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Skarb Państwa, organizacje o charakterze religijnym, instytucje budżetowe, fundusze emerytalne oraz inwestycyjne.