Na czym polega prowadzenie rejestrów VAT?
Z podatkiem VAT, zwanym także „podatkiem od wartości dodanej”, mamy do czynienia na co dzień – zarówno kupując produkty w sklepach, jak i korzystając z różnego rodzaju usług. Podatek ten jest odprowadzany również przez większość przedsiębiorców. Niektórzy już od momentu rozpoczęcia działalności są zobowiązani do tego, żeby zarejestrować się jako jego podatnicy. Dotyczy to np. prawników, jubilerów, osób świadczących usługi z zakresu doradztwa podatkowego, zajmujących się sprzedażą produktów objętych podatkiem akcyzowym, częściami samochodowymi, artykułami kosmetycznymi oraz chemią domową. Konieczność odprowadzania VAT mają również te przedsiębiorstwa, których roczne obroty przewyższają kwotę 200 tysięcy złotych.
O czym warto pamiętać, jeśli jesteśmy podatnikiem VAT?
Bycie podatnikiem VAT jest związane z wypełnianiem wielu obowiązków, w tym również ze skrupulatnym prowadzeniem ewidencji, co niestety jest zadaniem skomplikowanym i czasochłonnym. Dlatego w takim przypadku najlepiej skorzystać z usług biura rachunkowego, które zajmuje się profesjonalną obsługą księgową firm oraz prowadzeniem rejestrów VAT. Dzięki temu zyskamy pewność, że nasza ewidencja będzie prowadzona w sposób precyzyjny i bezbłędny, a my unikniemy ewentualnej kary finansowej, która, w przypadku nieprawidłowości w rejestrze, może zostać nałożona przez Urząd Skarbowy.
Jakie informacje powinny zostać zawarte w rejestrze VAT?
Prowadzenie ewidencji VAT jest niezbędne do wyliczenia należnego podatku. Służy do tego Jednolity Plik Kontrolny, a dane w nim zapisuje się w sposób elektroniczny. W tym dokumencie powinny się znaleźć wszystkie informacje dotyczące sprzedanych i zakupionych w obrębie danego przedsiębiorstwa towarów oraz usług. Zatem w pliku JPK trzeba umieścić między innymi: ponumerowane faktury opatrzone odpowiednimi datami, informacje dotyczące nabywców produktów oraz usług (wraz z dokładnym adresem), kwoty zakupionych oraz sprzedanych towarów oraz usług, a także przypisane stawki podatków.